تسبیح فرشتگان

تصاویر و مطالب گوناگون در رابطه با نماز

روایات نماز جمعه در بیانات مقام معظم رهبری
ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نماز جمعه ، نماز در بیانات رهبری ، ائمه معصومین علیه السلام ، نماز

مقام معظم رهبری:

اسلام براى نماز جمعه، خیلى اهمیت قائل است و من امروز فکر کردم بعضى از روایاتى را که در باب نماز جمعه هست، بخوانم، تا ببینید چقدر این مراسم هفتگى مهم است.

از قول پیامبر خدا (صلّى الله علیه و آله) نقل شده که فرمود: «من کان یؤمن بالله و الیوم الآخر فعلیه بالجمعة یوم الجمعة» یعنى هرکس که ایمان دارد، در روز جمعه نباید نماز جمعه را فراموش کند. از امام باقر (علیه‏السّلام) روایت شده است که فرمود: «و الله لقد بلغنى انّ اصحاب النّبى (صلّى الله علیه و آله) کانوا یتجهّزون للجمعة یوم الخمیس»  یعنى اصحاب پیامبر، در روز پنجشنبه خودشان را براى فردا آماده مى‏کردند، تا به نماز جمعه بروند. در یک روایت دیگر دارد که امیر المؤمنین (ع) فرمودند: روز پنجشنبه دارویى نخورید که شما را در بستر بیندازد، تا مبادا نماز جمعه‏ى فردا از دستتان برود.

در باره‏ى احترام به نماز جمعه، از امام صادق (علیه الصّلاة و السّلام) روایت است: «لیتزیّن احدکم یوم الجمعة» روز جمعه، خود را زینت کنید. «یغتسل و یتطیّب و یسرّح لحیته» غسل کنید، عطر بزنید و سر و صورت خود را مرتب نمایید. «یلبس انظف ثیابه» تمیزترین لباسهایتان را بپوشید و به نماز جمعه بروید.

در روایت دیگر دارد که ملائکه‏ى الهى مى‏ایستند و مى‏بینند که چه کسى زودتر وارد مصلّى شد و همین‏طور مى‏نویسند: نفر اول، نفر دوم، نفر سوم، نفر پنجم، نفر صدم؛ تا وقتى‏که امام‏جمعه بلند مى‏شود خطبه را بخواند. یعنى هرچه مى‏توانید، زودتر در نماز جمعه حاضر شوید.

در یک روایت دارد که امام مسلمین، زندانیانى را که به خاطر قرض به زندان افتاده‏اند، روز جمعه یا روز عید، به نماز جمعه یا به نماز عید بیاورد و محافظ هم برایشان بگذارد و وقتى‏که نماز را تمام کردند، آن‏ها را به زندانشان برگرداند؛ یعنى حتّى زندانى هم از نماز جمعه محروم نماند.

در یک روایت دارد که «لو یعلم امّتى ما لهم فیها» اگر مردم منافع این سه چیز را مى‏دانستند، «لیضربوا علیها بالسّهام» بر سر آن باهم منازعه مى‏کردند. آن سه چیز، عبارت از اذان و زود رفتن به نماز جمعه و قرار گرفتن در صف اول است، که ممکن است صف اول جهاد یا صف اول نماز جمعه باشد.

چندى پیش، من راجع به اذان سفارش کردم و البته گفتم که صبحها با بلندگو در همه جا اذان نگویند، تا مردم از خواب بیدار نشوند. مثل اینکه بعضى از مؤمنین، این قسمت دومش را بیشتر از قسمت اول گوش کردند! آنچه که مقصود ما بود، این بود که در سحرها، هرجایى یک بلندگو صدا نکند؛ ولى معنایش این نبود که به هنگام سحر، صداى اذان در شهرى مثل تهران به گوش نرسد! نه، در جایى مثل تهران، اقلًّا در چند مسجد از مساجد مهم، خوب است که با بلندگو اذان پخش بشود؛ حتّى اذان صبح. در شهرهاى کوچک هم به فراخور وسعت آن شهر، مى‏بایست اذان صبح در چند جا پخش بشود. اما در ظهر و شب اذان بگویند؛ هم اذان بلندگو، هم جلوى مساجد، هم داخل مساجد و هم در خیابانها، تا مردم به اذان گفتن عادت کنند.

در یک روایت فرمود: «من ترک الجمعة ثلاثا تهاونا طبع الله على قلبه» هرکس سه جمعه پشت سر هم، از روى بى‏اعتنایى نماز جمعه را ترک کند اگر کسى کارى داشته باشد، آن مورد بحث نیست خداوند بر قلب او مهر مى‏زند.

19/ 11/ 1369