تسبیح فرشتگان

تصاویر و مطالب گوناگون در رابطه با نماز

نمازهای یومیه
ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نماز ، مقام معظم رهبری ، نماز در بیانات رهبری ، نمازهای یومیه

مقام معظم رهبری:

همین نمازهاى پنج‏گانه، فرصتهایى است که ما مى‏توانیم با استفاده‏ى از آن‏ها، عروج کنیم؛ خودمان را اصلاح نماییم و زنگارها و پوسیدگى‏ها و غفلتها و بیماریهاى معنوى را از خودمان دور کنیم. نماز، فرصت بسیار خوبى است. شما اگر امتحان نکرده‏اید که قاعدتاً امتحان کرده‏اید و إن شاء الله عمل دایمى شما، همین‏طور باشد امتحان کنید. توجه بکنید که در حال نماز، اگر متوجه خودتان و کارى که از شما سر مى‏زند، باشید، قطعاً بعد از نمازِ شما، با قبل از نمازِ شما متفاوت خواهد بود. شرطش همین است که توجه کنید در حال نماز، مشغول چه کارى هستید. بهترش این است که اذکار نماز را بفهمید؛ کارِ بسیار آسانى است.

نباید بگوییم که ما فارسى‏زبانیم و نمى‏توانیم عبارات عربى را بفهمیم. مجموع عباراتى که در نماز خوانده مى‏شود از اول تا به آخر یاد گرفتن آن براى آدم‏هاى متوسط، یک ساعت هم کار ندارد؛ خیلى آسان است. کتابهایى هم نوشته شده که این‏ها را ترجمه کرده‏اند. اگر به معانى توجه کنید و بفهمید که مضمون این کلمات چیست و در آن‏ها تدبر کنید، البته بهتر است. اگر این مقدار هم ممکن نشد، حد اقل‏ وقتى در حال سجده‏اید، بدانید که با خدا حرف مى‏زنید؛ وقتى در حال رکوعید، بدانید که پروردگار عالم را تعظیم مى‏کنید؛ وقتى در حال قرائت و ذکر هستید، بدانید که با چه کسى حرف مى‏زنید. نفس همین توجه، مهم است.

اگر این توجه حاصل بشود و یاد خدا در نماز تأمین گردد که «و لذکر الله اکبر» این نماز براى شما «معراج المؤمن» خواهد بود و شما را عروج خواهد داد. عروج، همین است که شما در باطن خودتان، صفا و لطافت و نورانیت بیشترى را بعد از نماز احساس مى‏کنید.

18/ 01/ 1369