تسبیح فرشتگان

تصاویر و مطالب گوناگون در رابطه با نماز

اهمیت نماز جمعه در کلام رهبری
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نماز جمعه ، نماز ، مقام معظم رهبری ، نماز در بیانات رهبری

مقام معظم رهبری:

به نظر من، یکى از مهم‏ترین عوامل حفظ ایمان و روحیه در مردم، همین نمازهاى جمعه و خطبه‏هاى جمعه و حضور معنوى مردم در صحنه‏ى نماز جمعه است و اینکه یک نفر انسان امین، با زبان صادقى که مردم او را قبول دارند، هر جمعه از اوضاع کشور براى مردم مى‏گوید و آن‏ها را نصیحت، و جهت‏گیریشان را تصحیح مى‏کند.

به اعتقاد من، این مهم یکى از پایه‏هاى اساسى حفظ نظام اجتماعى ماست؛ در تاریخ هم همین‏طور بوده است. هم ائمه‏ى عدل- مثل رسول مکرم اسلام (ص)- و هم خلفاى جور در دوران بنى امیه و بنى عباس و امراى آن‏ها در اقطار بلاد اسلامى، از نماز جمعه براى تحکیم پایه‏هاى حکومت استفاده مى‏کردند. این‏ها که نظام باطلى داشتند، بر مبناى ظلم و تبعیض و عمل فاسقانه کار مى‏کردند- مثل حجاج بن یوسف ثقفى- و نماز جمعه‏شان حقیقى نبود و دعوت به تقوایى که مى‏کردند، به خاطر عمل غیر پرهیزکارانه‏ى خودشان، اثر حقیقى را نداشت، اما درعین‏حال این حرفها تأثیر زیادى مى‏گذاشت؛ چون حساسیت و اهمیت این تریبون زیاد است.

در حال حاضر، دستگاه حقى بر مبناى امامت و ولایت حق به وجود آمده است و کسانى که امروز متصدى امر امامت جمعه‏اند، حقیقتاً انسانهاى مؤمن و متقى و صادق و معنوى و روحانى و بى‏طمع هستند و قصد اقتدار و قدرت‏مندى ندارند و این منصب را مقام و موقعیت دنیایى نمى‏دانند. تأثیر و نقش این تریبون در چنین شرایطى، فوق‏العاده و طراز اول خواهد بود و قوام معنوى و حصار ایمانى جامعه را حفظ خواهد کرد. اگر ما این تریبون را نمى‏داشتیم، معلوم نبود وضع انقلاب و روحیه‏ى مردم چگونه بود. این، یکى از برکات انقلاب بود و امام (ره) به این نکته توجه داشتند.

12/ 04/ 1368