تسبیح فرشتگان

تصاویر و مطالب گوناگون در رابطه با نماز

بیانات مقام معظم رهبری در جشن تکلیف دختران دانش‏آموز در بوشهر (12دی70)
ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: جشن تکلیف ، مقام معظم رهبری ، نماز در بیانات رهبری ، نماز

بسم الله الرّحمن الرّحیم‏

جشن عبادت و تکلیف شما بچه‏هاى عزیز را به همه‏ى شماها و پدران و مادرانتان تبریک عرض مى‏کنم و خیلى خوشحالم که من هم در این جشن شیرین و زیباى عبادت شما شرکت کرده‏ام.

بچه‏هاى عزیز! شما که امروز جشن عبادتتان را برگزار کرده‏اید، در حقیقت از امروز خداى متعال با همه‏ى عظمت و جلال خود، با شماها حرف مى‏زند و شما را مخاطب قرار مى‏دهد و شما را به تکلیف سرافراز مى‏کند. امروز شما دختران عزیز از عالم کودکى خارج شده‏اید و جزو بزرگها به حساب مى‏آیید؛ چون نماز بر شما واجب است و باید نماز بخوانید و عبادت کنید و با خداى بزرگ حرف بزنید. این دوران شیرین عمر را قدر بدانید و إن شاء الله نمازتان را به طور کامل یاد بگیرید. طورى نباشد که دختربچه‏هاى عزیزمان که امروز به تکلیف رسیده‏اند، نماز را بلد نباشند. البته مى‏دانم که شماها نماز را بلدید؛ اما جزئیات نماز را هم باید یاد بگیرید. همه‏ى شما باید عبارات نماز و ذکرهایى که در نماز مى‏گویید و حرکاتى که مى‏کنید و وضو و طهارت و کارهاى لازم براى نماز را إن شاء الله یاد بگیرید.

از امروز شما وقتى نماز مى‏خوانید، با خداى خودتان حرف مى‏زنید و خداوند به سخن شما گوش مى‏دهد و سخن شما را مى‏شنود و دعاى شما را إن شاء الله مستجاب مى‏کند. باید براى والدینتان، براى معلمانتان، براى رزمندگان عزیزمان و براى جوانان این مملکت دعا کنید و از خداى متعال براى کشورتان، آبادى و آزادى و همه‏ى خوبى‏ها را بخواهید. إن شاء الله دلهاى پاک و روحهاى باصفاى شما، دعاهاى مستجابى را خواهند داشت.

من خیلى خوشحالم از اینکه امروز در این جشن شما شرکت کردم. از خانمهاى معلم و اولیاى مدارس دخترانه هم تشکر مى‏کنم که زحمت کشیدند و این دختربچه‏هاى عزیز را آموزش دادند و براى امروز آماده کردند؛ مخصوصاً این بچه‏هاى گل که برایمان سرود و دکلمه خواندند؛ هم دکلمه‏شان و هم سرودشان بسیار خوب بود. إن شاء الله که همه‏تان موفق و مؤید باشید.

و السّلام علیکم و رحمة الله و برکاته‏